مجموعه اقامتی ، تجاری کاروانسرای وکیل کرمان

مجموعه اقامتی ، تجاری کاروانسرای وکیل کرمان


کاروانسرای وکیل کرمان دارای قدمتی قریب به ۱۷۰ سال و مربوط به دوره قاجار می باشد. این کاروانسرا دارای ۱۱ هزار متر مربع زیربنا و در ۲ طبقه و ۱۲۰حجره تشکیل شده است و از این حیث جزء کاروانسراهای بزرگ شهری جهان به حساب می آید.
با اجرای پروژه اِحیاء و مرمت، این کاروانسرا صاحب ۵۷ اتاق با مجموع ۱۴۲ تخت در قالب اتاق های یک خوابه، دوخوابه ، سوئیت و امکاناتی نظیر رستوران،کافی شاپ،آمفی تئاتر و چند غرفه تجاری با هدف عرضه آثار هنری و صنایع دستی می باشد.
این کاروانسرا به لحاظ شرایط قرارگیری در موقعیت بافت تاریخی شهر کرمان و در کنار دیگر ارکان تاریخی، پس از مرمت و احیاء می تواند علاوه بر یک زیرساخت فرهنگی و تاثیر گذار در حوزه گردشگری، تأثیر حائز اهمیتی در ارتقاء کیفی حوزه موثر خود در بافت تاریخی ایفا نماید و همانند خون تازه ای در کالبد فرسوده پیرامون خود موجبات ساماندهی آن را نیز فراهم آورد.
همچنین وجود بخش هایی در جهت معرفی صنایع دستی، سوغات وکارگاهایی همچون گلیم بافی، می تواند جذابیت مناسبی را برای گردشگران فراهم آورد. افزون بر آن با راه اندازی مجموعه کاروانسرای وکیل، انتظار می رود بازار مجاور این بنا، خود را به لحاظ کیفی با این مجموعه همسنگ نموده و زمینه ساز شکوفایی اقتصاد گردشگری را فراهم آورد. پروژه کاروانسرای وکیل کرمان در مرداد ماه سال ۱۴۰۱ به کارفرما تحویل و تحت نام تجاری هتل کاروانیکا به بهره برداری رسید.
شرکت تندیس تجارت باختر افتخار دارد، با مرمت و احیاء این مجموعه تاریخی در حفظ و نگهداری آثار باستانی و میراث فرهنگی کشور سهیم شده است.

جزئیات پروژه

  • کارفرما:شرکت گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران(سمگا)
  • مشاور:مهندسین مشاور عمارت خورشید
  • موضوع پیمان:مرمت ، بازسازی و احیاء کاروانسرای وکیل
مجموعه اقامتی ، تجاری کاروانسرای وکیل کرمان
موقعیت پروژه

کرمان - بازار سنتی کرمان - کاروانسرای وکیل کرمان

تصاویر پروژه